Zdrowe siedzenie – biurko elektryczne

Jeśli masz pracę biurową, w której przez większość dnia siedzisz pochylony nad biurkiem, klikając w komputer, musisz podjąć kroki – dosłownie – w celu ograniczenia swoich siedzących nawyków. Nasze ciała są stworzone do ruchu, więc siedzenie przez wiele godzin na raz jest złą wiadomością dla Twojego zdrowia. Niektóre badania sugerują, że u osób, które nadmiernie siedzą, zwiększa się ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób serca. Nawet jeśli aktywnie pracujesz, zwykle twoje dolne ciało jest stosunkowo statyczne, a krążenie jest zmniejszone. Ponadto, mniej ruchu w ciągu dnia oznacza więcej bólów i dolegliwości.

Badania pokazują, że stanie i poruszanie się więcej w ciągu dnia pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie. Ćwiczenia i poziom aktywności (lub ogólnie ruch) to jeden z najbardziej modyfikowalnych czynników ryzyka, który można zmienić.

Jak wprowadzić więcej ruchu do swojego dnia?

Choć prawdopodobnie nie da się całkowicie zrezygnować z siedzenia przy biurku (lub przynajmniej z siedzenia przez część dnia pracy), są rzeczy, które można zrobić, aby stać się „aktywnym siedzącym”.

Oto kilka zaleceń:

  • Często rób przerwy. Rób mikro przerwy, aby stanąć, rozciągnąć się i przejść się, aby pobudzić krążenie krwi. Ustaw alarm w komputerze, aby przypomnieć sobie o przerwaniu pracy i rozciągnięciu się. Możesz też wykonać kilka pozycji jogi na stojąco. Jeśli miejsce pracy na to pozwala, pobudzaj krążenie krwi przysiadami, wypady, pompki na ścianie lub deski.
  • Spotkania na piechotę. Znajdź powody, aby pójść na spacer lub organizować spotkania na piechotę. Zamiast wysyłać e-mail, przejdź się do biura kolegi z korytarza.
  • Ćwiczenia i dojazdy do pracy. Wygospodarowanie w ciągu dnia trochę czasu na ćwiczenia w domu lub pójście na siłownię przed lub po pracy pomoże zrównoważyć siedzący tryb pracy w ciągu dnia. Zamiast jechać do pracy samochodem, zamień dojazd do pracy w trening, jadąc do niej rowerem. Pójdź schodami zamiast windą lub zainwestuj w bieżnię do chodzenia po biurku.
  • Wykonuj ćwiczenia siedząc przy biurku, takie jak splatanie palców, obracanie dłoni na zewnątrz i wyciąganie ramion. Możesz także obracać ramionami, szyją i kostkami.

Wypróbuj biurko elektryczne stojące

Jeśli możesz, zainwestuj w biurko stojące lub znajdź takie, przy którym możesz stać, np. rozmawiając przez telefon lub czytając raporty. Szafkę z dokumentami umieść po drugiej stronie pokoju, tak abyś musiał do niej podejść. Jeżeli masz biurko stojące, co godzinę zmieniaj pozycję siedzącą i stojącą. Ruch to Twoja najlepsza obrona w pracy przy biurku!

Dbaj o ergonomiczną postawę podczas siedzenia

Pracownicy biurowi zazwyczaj dostosowują się do konfiguracji, w jakiej ustawione są ich biurka i stanowiska pracy, gdy je dostają, ale nie musi tak pozostać. Łatwo jest urządzić ergonomiczne biuro tak, aby stanowisko pracy nie sprawiało Ci bólu ani nie powodowało spadku wydajności.

Oto rady, jak zmienić swoje miejsce pracy

  • Dostosuj monitor komputerowy, klawiaturę i mysz tak, aby były prawidłowe dla Twojego wzrostu. Ekran monitora powinien znajdować się w odległości około jednej ręki. Górna część monitora powinna znajdować się na wysokości Twojego czoła, gdy głowa jest skierowana do przodu. Należy uważać, aby nie patrzeć w górę lub w dół, ale prosto przed siebie.
  • Wysokość klawiatury i myszy powinna być taka, aby łokcie znajdowały się u boku i były zgięte pod kątem 90 stopni. Upewnij się, że nie sięgasz ani nie nadwyrężasz rąk, aby dosięgnąć myszy lub klawiatury. Warto również wspomnieć o inwestycji w ergonomiczną mysz, która utrzymuje nadgarstek w neutralnej pozycji, prawie tak, jakbyś podawał komuś rękę.
  • Biodra i kolana powinny być ustawione pod kątem 90 stopni. Siedząc, stopy powinny spoczywać na ziemi lub być oparte na podnóżku. Plecy powinny być w pełni podparte w pozycji wyprostowanej, opartej o oparcie krzesła.

Autor

  • Miłośnik sportu. W młodości grał w młodzieżowej drużynie piłkarskiej. Obecnie pracuje jako trener niewielkiego klubu sportowego. Jako hobby obrał sobie pisanie o biznesie i finansach.

2 komentarze do “Zdrowe siedzenie – biurko elektryczne”

Dodaj komentarz